  • 7283L12PA
7283L12PA
advertisement
Manufacturer No:
7283L12PA
HK JDW NO:
378-7283L12PA
Package:
TSSOP
Datasheet:
7283L12PA
Description:
56 Terminations5V 56 Pin FIFO memory IC12 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
7283L12PA Overview
TSSOP is a package that contains FIFO memory chip.Surface Mount is recommended as the mounting method.It is possible to achieve high efficiency with a supply voltage of 5V .A total of 56 terminations can be found in FIFO means.As far as the operation pins are concerned, they are 56 pins.FIFO requires a minimum of 150mA current to operate.FIFO is recommended that the supply voltage be set to 5V in order to maximize efficiency.At a minimum working temperature of 0°C degrees Celsius, FIFO is guaranteed to operate reliably.Its maximum operating temperature of 70°C °C ensures stable operation.A self-contained gadget is contained in FIFOs .A OTHER FIFO memory type IC is used in the part.It is possible to operate the FIFO memory chip at very low supply voltages, such as 4.5V volts.A maximum supply voltage of 5.5V volts can be handled by the FIFO memory chip.Currently, it has 56 pins.A component normally has 5V power supplies attached to it.This gadget can also be used to generate RETRANSMIT .The clock of the FIFO memory IC runs at 50MHz frequency.
7283L12PA Features
FIFOs category
Clock frequency of 50MHz
7283L12PA Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 7283L12PA FIFOs Memory applications.
  • Magnetic memories
  • Portable Information Devices
  • HDD
  • Firmware loaders
  • Tape controllers
  • Cardiac Monitoring Device
  • Analog-to-digital converters
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Buses
  • Programmable Logic Controller
Step5Bar-code shipping tag
7283L12PA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 7283L12PA.
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    56
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    56
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    150mA
  • Max Supply Current
    150mA
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Access Time
    12 ns
  • Organization
    2KX9
  • Density
    36 kb
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
  • Cycle Time
    20 ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness
    1mm