  • 72403L45SO
72403L45SO
advertisement
Manufacturer No:
72403L45SO
HK JDW NO:
668-72403L45SO
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
72403L45SO
Description:
72403 FIFO memory IC7200 Series 256 64 x 419ns
Purchasing and Inquiry
72403L45SO Overview
You will find FIFO memory chip in the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.It's packaged in the shape of a Tube .There is a 256 64 x 4 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .Operation is based on a supply voltage of 4.5V~5.5V .It belongs to the 7200 series of memory logics.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 35mA .A member of the 72403 family, it has the following characteristics.
72403L45SO Features
256 64 x 4 memory size
7200 series
Best part number of 72403
72403L45SO Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72403L45SO FIFOs Memory applications.
  • Smart Meter
  • Programmable Logic Controller
  • Communications
  • Optical memories
  • TVs
  • Video
  • One assembly
  • Notebook
  • Character generators
  • Disk Controllers
Step5Bar-code shipping tag
72403L45SO
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    7200
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    72403
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    256 64 x 4
  • Access Time
    19ns
  • Data Rate
    45MHz