  • 72403L45P
72403L45P
advertisement
Manufacturer No:
72403L45P
HK JDW NO:
378-72403L45P
Package:
PDIP
Datasheet:
72403L45P
Description:
16 Terminations5V 16 Pin FIFO memory IC19 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72403L45P Overview
This package is included in PDIP .Memory IC's recommended mounted way is Through Hole .When the supply voltage is 5V there is the possibility of high efficiency.A total of 16 terminations can be found in FIFO means.There are 16 pins on the operation pins.In order to operate it, it requires 35mA volts of current.In order to maximize efficiency, the supply voltage should be set to 5V .The FIFO products must be run at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliability.The stable operation is enabled by the memory logic's maximum operating temperature of 70°C °C.The gadget is self-contained and can be found in FIFOs .This part has a memory type of OTHER FIFO .Low supply voltages, such as 4.5V V, may be required for operation.FIFO memory is capable of handling a maximum supply voltage of 5.5V volts.The FIFO memory IC has a total of 16 pins.In normal circumstances, the component has 5V power supplies.The gadget can also generate a value of FALL THRU 30NS .In this FIFO memory IC, the clock runs at frequency 45MHz .
72403L45P Features
FIFOs category
Clock frequency of 45MHz
72403L45P Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72403L45P FIFOs Memory applications.
  • Multi-stage synchronizer
  • Event Recorder
  • Video Processing
  • Data
  • Smart Meter
  • Networking
  • Character generators
  • Tape controllers
  • Buses
  • Analog-to-digital converters
Step5Bar-code shipping tag
72403L45P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 72403L45P.
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    PDIP
  • Number of Pins
    16
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    FALL THRU 30NS
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Max Supply Current
    35mA
  • Clock Frequency
    45MHz
  • Access Time
    19 ns
  • Organization
    64X4
  • Density
    256 b
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    4b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    No
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    22.22 ns
  • Height Seated (Max)
    4.191mm
  • Length
    19mm
  • Width
    7.62mm
  • Thickness
    3.3mm