  • 72403L35SO
72403L35SO
advertisement
Manufacturer No:
72403L35SO
HK JDW NO:
378-72403L35SO
Package:
SOIC
Datasheet:
72403L35SO
Description:
16 Terminations5V 16 Pin FIFO memory IC20 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72403L35SO Overview
FIFO memory chip can be found in the SOIC package.It is recommended that memory IC be mounted in the Surface Mount direction.An input voltage of 5V results in high efficiency.The number of terminations in FIFO means is 16 .The operation pins are 16 pins.In order to operate it, it requires 35mA volts of current.FIFO is recommended that the supply voltage be set to 5V for maximum efficiency.FIFO operates at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliabilFIFOy.A memory logic's maximum operating temperature of 70°C degrees Celsius assures stable operation.It is self-contained in FIFOs .ICs of type OTHER FIFO are used in the FIFO memory chip.It is possible to operate the FIFO memory chip at very low supply voltages, such as 4.5V volts.A maximum voltage of 5.5V volts can be applied to FIFO memory.It has a total of 16 pins on it.Normally, the component owns 5V power supplies.It is also possible to generate FALL THRU 34NS using this FIFO memory.This FIFO memory IC has a clock frequency of 35MHz .
72403L35SO Features
FIFOs category
Clock frequency of 35MHz
72403L35SO Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72403L35SO FIFOs Memory applications.
  • Event Recorder
  • Computers
  • IP Radio
  • Cameras
  • HDD
  • Look-up Tables
  • Portable Information Devices
  • Magnetic memories
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
Step5Bar-code shipping tag
72403L35SO
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    FALL THRU 34NS
  • HTS Code
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Max Supply Current
    35mA
  • Clock Frequency
    35MHz
  • Access Time
    20 ns
  • Cycle Time
    28.57 ns
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    7.6mm
  • Thickness
    2.34mm