  • 72401L35DB
72401L35DB
advertisement
Manufacturer No:
72401L35DB
HK JDW NO:
668-72401L35DB
Package:
16-CDIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
72401L35DB
Description:
72401 FIFO memory IC7200 Series 256 64 x 420ns
Purchasing and Inquiry
72401L35DB Overview
16-CDIP (0.300, 7.62mm) is the package in which FIFO memory chip is contained.It's packaged in the shape of a Tube .A FIFO chip's memory is 256 64 x 4 , which may be used to store applications and data.Keeping the temperature at -55°C~125°C will ensure reliable operation.Mounting type Through Hole is assigned to the FIFO memory.Operation is based on a supply voltage of 4.5V~5.5V .The 7200 series comprises this memory logic.A maximum operating supply current of 45mA is provided by this FIFO products.This object belongs to the family 72401 .
72401L35DB Features
256 64 x 4 memory size
7200 series
Best part number of 72401
72401L35DB Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72401L35DB FIFOs Memory applications.
  • Product traceability
  • Character generators
  • Video time base correction
  • Consumer Systems
  • High-speed graphics pixel buffer
  • IP Radio
  • HDD
  • Queues for communication systems
  • Multi-stage synchronizer
  • Cardiac Monitoring Device
Step5Bar-code shipping tag
72401L35DB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-CDIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    7200
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    72401
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    45mA
  • Memory Size
    256 64 x 4
  • Access Time
    20ns
  • Data Rate
    35MHz