  • 72275L10TF
72275L10TF
advertisement
Manufacturer No:
72275L10TF
HK JDW NO:
378-72275L10TF
Datasheet:
72275L10TF
Description:
64 Terminations5V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
72275L10TF Overview
LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.The recommended mounting way is Surface Mount .A supply voltage of 5V allows for high efficiency.FIFO means contains 64 terminations.64 pins are the operation pins.For its operation, 90mA is the maximum current required.Set the supply voltage to 5V to ensure FIFO's maximum efficiency.Keeping the temperature at 0°C degrees Celsius ensures its reliability.A memory logic's maximum operating temperature of 70°C degrees Celsius assures stable operation.The gadget is self-contained and can be found in FIFOs .In this part, the memory type is OTHER FIFO .There is a possibility that FIFO can operate at very low supply voltages, such as 4.5V V.A maximum voltage of 5.5V volts can be applied to FIFO memory.It consists of a total of 64 pins.In the presence of a 100MHz frequency, it can maintain good accuracy.During normal operation, the FIFO memory's maximum value is 100MHz .Normally, the component owns 5V power supplies.With the help of this FIFO memory, RETRANSMIT; AUTO POWER DOWN; EASY EXPANDABLE IN DEPTH AND WIDTH can also be generated.
72275L10TF Features
FIFOs category
Frequency at most
72275L10TF Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72275L10TF FIFOs Memory applications.
  • Portable Information Devices
  • Queues for communication systems
  • One assembly
  • Buses
  • Video
  • Extended product life cycle
  • Analog-to-digital converters
  • Wireless
  • Event Recorder
  • Switches
Step5Bar-code shipping tag
72275L10TF
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT; AUTO POWER DOWN; EASY EXPANDABLE IN DEPTH AND WIDTH
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    90mA
  • Max Supply Current
    90mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    32KX18
  • Density
    576 kb
  • Standby Current-Max
    0.02A
  • Word Size
    18b
    Unidirectional
  • Retransmit Capability
    YES
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm