  • 71V2556SA133BGG
71V2556SA133BGG
advertisement
Manufacturer No:
71V2556SA133BGG
HK JDW NO:
378-71V2556SA133BGG
Package:
BGA
Datasheet:
71V2556SA133BGG
Description:
119 Pin Memory IC 4.5 Mb kb 22mm mm
Step5Bar-code shipping tag
71V2556SA133BGG
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    119
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    119
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    133MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    RAM, SRAM
  • Supply Current-Max
    0.3mA
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    17b
  • Density
    4.5 Mb
  • Standby Current-Max
    0.04A
  • Access Time (Max)
    4.2 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Length
    22mm
  • Height Seated (Max)
    2.36mm