  • CY7C109BN-20ZXCT
CY7C109BN-20ZXCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C109BN-20ZXCT
HK JDW NO:
217-CY7C109BN-20ZXCT
Package:
32-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet:
CY7C109BN-20ZXCT
Description:
32 Pin Memory IC CY7C109 18.4mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C109BN-20ZXCT
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    3A991.B.2.B
  • Terminal Finish
    TIN
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    20GHz
  • Base Part Number
    CY7C109
  • Pin Count
    32
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G32
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    1Mb 128K x 8
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    128KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    20ns
  • Memory Density
    1048576 bit
  • Access Time (Max)
    20 ns
  • Length
    18.4mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    8mm