  • 716P822920KA3
716P822920KA3
advertisement
Manufacturer No:
716P822920KA3
HK JDW NO:
192-716P822920KA3
Package:
Radial
Datasheet:
716P822920KA3
Purchasing and Inquiry
716P822920KA3 Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 2000V.Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.657 16.70mm.It is capable of operating at -55°C~85°C degrees Celsius.
716P822920KA3 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 2000V
716P822920KA3 Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 716P822920KA3 applications of film capacitors.
  • Battery management system
  • Bypassing
  • RF Modules
  • Electronic ballasts
  • Snubbering
  • Switch mode power supplies
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Lighting
  • Industrial and automotive inverters
  • RFI for automotive
Step5Bar-code shipping tag
716P822920KA3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    Orange Drop® 716P
  • Size / Dimension
    0.850Lx0.571W 21.60mmx14.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    8200pF
  • Voltage - Rated DC
    2000V 2kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.657 16.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Height Seated (Max)
    1.173 29.80mm