  • 715P68356LD3
715P68356LD3
advertisement
Manufacturer No:
715P68356LD3
HK JDW NO:
192-715P68356LD3
Package:
Radial
Datasheet:
715P68356LD3
Purchasing and Inquiry
715P68356LD3 Overview
The device exhibits 2Ohm insulation resistance.Electrical devices have 0.720 18.30mm lead spacing.Temperatures of -55°C~85°C allow the device to operate.
715P68356LD3 Features
2Ohm insulation resistance
715P68356LD3 Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 715P68356LD3 applications of film capacitors.
  • IGBT
  • RF Modules
  • RFI for automotive
  • Matching networks
  • Electronic ballasts
  • Filters
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Global positioning systems
  • Coupling, decoupling
  • Battery management system
Step5Bar-code shipping tag
715P68356LD3
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    Orange Drop® 715P
  • Size / Dimension
    0.598Diax1.252L 15.20mmx31.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    18.3mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.720 18.30mm
  • Insulation Resistance
    2Ohm
  • Voltage
    600V
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Dissipation Factor
    0.037 %
  • Height Seated (Max)
    0.894 22.70mm