  • 715P472516LD3
715P472516LD3
advertisement
Manufacturer No:
715P472516LD3
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-715P472516LD3
Package:
Radial
Datasheet:
715P472516LD3
Purchasing and Inquiry
715P472516LD3 Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V.The device has insulation resistance of 400GOhm.In order for systems to be powered, a constant (AC) voltage (URac) is required.
715P472516LD3 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V
400GOhm insulation resistance
an internal rated (AC) voltage (URac) of 500V
715P472516LD3 Applications
There are a lot of Vishay 715P472516LD3 applications of film capacitors.
  • RFI for automotive
  • Switch mode power supplies
  • Filters
  • Global positioning systems
  • IGBT
  • Satellite TV
  • Filtering
  • VCO's
  • Mobile communications
  • RF Modules
Step5Bar-code shipping tag
715P472516LD3
    Select All
  • Lead Pitch
    18.263mm
  • Lead Length
    31.8mm
  • Dielectric
    PP
  • Insulation Resistance
    400GOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Lead Diameter
    813 μm
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    500V
  • Length
    33.02mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Published
    2003
  • Tolerance
    5%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 500
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV