  • 711XBXCL-12D
711XBXCL-12D
advertisement
Manufacturer No:
711XBXCL-12D
Manufacturer:
Schneider Electric
HK JDW NO:
16111-711XBXCL-12D
Package:
Datasheet:
711XBXCL-12D
Description:
General Purpose Relays IMPLUSE SEQUENCING RELAY DPDT 12V 12A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
711XBXCL-12D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Brackets, Plug-In, Socket
  • Number of Pins
    11
  • Weight
    110 g
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -45 °C
  • Depth
    35.6 mm
  • Current Rating
    12 A
  • Approval Agency
    UL
  • Insulation Resistance
    1 GΩ
  • Max Voltage Rating (AC)
    240 V
  • Max Current Rating
    12 A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28 V
  • Contact Current Rating
    12 A
  • Coil Resistance
    70 Ω
  • Operate Time
    35 ms
  • Coil Power
    1.8 W
  • Coil Voltage (DC)
    12 V
  • Coil Voltage (AC)
    12 V
  • Height
    66.8 mm
  • Length
    39.1 mm
  • Width
    39.1 mm