  • 70V7339S166BC
70V7339S166BC
advertisement
Manufacturer No:
70V7339S166BC
HK JDW NO:
378-70V7339S166BC
Description:
2.5/3.33.3V V 256 Pin Memory IC 17mm mm
Step5Bar-code shipping tag
70V7339S166BC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    256
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    icon-pbfree no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    FLOW-THROUGH OR PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    256
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.45V
  • Power Supplies
    2.5/3.33.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.15V
  • Number of Ports
    2
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    166MHz
  • Supply Current-Max
    0.79mA
  • Organization
    512KX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Standby Current-Max
    0.03A
  • Memory Density
    9437184 bit
  • Access Time (Max)
    12 ns
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • I/O Type
    COMMON
  • Memory IC Type
    DUAL-PORT SRAM
  • Standby Voltage-Min
    3.15V
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Width
    17mm