  • 70F826AI-RC
70F826AI-RC
advertisement
Manufacturer No:
70F826AI-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-70F826AI-RC
Package:
Axial
Datasheet:
70F826AI-RC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
70F826AI-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Iron
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    70F
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.150Diax0.250L 3.81mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    744mOhm
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    518mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Inductance
    8.2μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    744mOhm Max
  • Max DC Current
    518mA
  • Frequency - Self Resonant
    41MHz
  • Q @ Freq
    37 @ 7.9MHz
  • Q Factor
    37
  • DC Current
    518mA
  • Diameter
    3.81mm