  • 70F181AF
70F181AF
advertisement
Manufacturer No:
70F181AF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-70F181AF
Package:
Axial
Datasheet:
70F181AF
Description:
70F181AF datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
70F181AF
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 70F181AF .
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    41mA
  • Inductance
    180mH
  • Test Frequency
    25kHz
  • DC Resistance (DCR)
    374Ohm Max
  • Max DC Current
    41mA
  • Frequency - Self Resonant
    75kHz
  • Q @ Freq
    51 @ 25kHz
  • Q Factor
    51
  • Diameter
    13.208mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    70F
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.520Diax0.880L 13.21mmx22.35mm
  • Tolerance
    ±5%