  • 6TPE150MAZB
6TPE150MAZB
advertisement
Manufacturer No:
6TPE150MAZB
HK JDW NO:
590-6TPE150MAZB
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
6TPE150MAZB
Purchasing and Inquiry
6TPE150MAZB Overview
The part's ripple current is determined to be 1.4A.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 35mOhm @ 100kHz.The leakage current of 94.5μA can be supported.Capacitance is 150μF when it operates.It operates with the voltage - rated DC of 6.3V to ensure its reliability.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.With a maximum seated height of 0.079 2.00mm°C, it is capable of stable operation.
6TPE150MAZB Features
1.4A ripple current
a 35mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 94.5μA
with a capacitance of 150μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
6TPE150MAZB Applications
  • Notebook
  • Tablets
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
6TPE150MAZB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material
    Polymer
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    POSCAP™ TPE
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Palladium/Gold (Pd/Au)
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    94.5μA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B2
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    3.5mm