  • 684PSB152K4J
684PSB152K4J
advertisement
Manufacturer No:
684PSB152K4J
HK JDW NO:
373-684PSB152K4J
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
684PSB152K4J
Description:
PSB 0.68μF Film Capacitor ±10% Radial - 4 Leads PC Pins 1500V 1.5kV-DC 650V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
684PSB152K4J
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Series
    PSB
  • Size / Dimension
    1.673Lx1.102W 42.50mmx28.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 575
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    1500V 1.5kV
  • Voltage - Rated AC
    650V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.2mOhm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm