  • 683MKP275KD
683MKP275KD
advertisement
Manufacturer No:
683MKP275KD
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-683MKP275KD
Package:
Radial
Datasheet:
683MKP275KD
Description:
MKP 0.068μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 275V-DC 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
683MKP275KD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.197W 13.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 275
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    275V
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.406 10.30mm