  • 682MWS103KT
682MWS103KT
advertisement
Manufacturer No:
682MWS103KT
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-682MWS103KT
Package:
Axial
Datasheet:
682MWS103KT
Description:
MWS 6800pF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 10000V 10kV-DC 1200V 1.2kV-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
682MWS103KT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MWS
  • Size / Dimension
    1.122Diax2.480L 28.50mmx63.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    10000V 10kV
  • Voltage - Rated AC
    1200V 1.2kV
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    35mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10000V