  • 6673R10KT5L.25RS
6673R10KT5L.25RS
advertisement
Manufacturer No:
6673R10KT5L.25RS
HK JDW NO:
860-6673R10KT5L.25RS
Package:
Datasheet:
6673R10KT5L.25RS
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
6673R10KT5L.25RS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Servo Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Series
    6670
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -400ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    3.5W
  • HTS Code
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Rated Power Dissipation (P)
    3.5W
  • Actuator Type
    Round
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    Continuous
  • Ganging Number
    1
  • Actuator Length
    0.626 15.90mm