  • 63YXH470MEFC12.5X30
63YXH470MEFC12.5X30
advertisement
Manufacturer No:
63YXH470MEFC12.5X30
HK JDW NO:
683-63YXH470MEFC12.5X30
Description:
YXH 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 555.5mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
63YXH470MEFC12.5X30
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXH
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    555.5mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    80mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    555.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.01A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm