  • 63PZA33M10X10
63PZA33M10X10
advertisement
Manufacturer No:
63PZA33M10X10
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-63PZA33M10X10
Package:
Radial, Can
Datasheet:
63PZA33M10X10
Purchasing and Inquiry
63PZA33M10X10 Overview
For power systems, 2.2A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 31mOhm.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 110mA @ 120Hz to function properly.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
63PZA33M10X10 Features
2.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 31mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
63PZA33M10X10 Applications
There are a lot of Rubycon 63PZA33M10X10 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
63PZA33M10X10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    PZA
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    31mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    110mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm