  • 63LSW4700MEFC36X50
63LSW4700MEFC36X50
advertisement
Manufacturer No:
63LSW4700MEFC36X50
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-63LSW4700MEFC36X50
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LSW 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.2A 1.417Dia 36.00mm -40°C~105°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
63LSW4700MEFC36X50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LSW
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.417Dia 36.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.52A @ 10kHz
  • Diameter
    36mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.126 54.00mm