  • 62O472SWKCE
62O472SWKCE
advertisement
Manufacturer No:
62O472SWKCE
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-62O472SWKCE
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
62O472SWKCE
Description:
4700pF 400VAC Ceramic Capacitor -20% +50% 0.591Dia 15.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
62O472SWKCE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.591Dia 15.00mm
  • Tolerance
    -20% +50%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    400VAC
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Diameter
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm