  • 62A11-02-120SH
62A11-02-120SH
advertisement
Manufacturer No:
62A11-02-120SH
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-62A11-02-120SH
Package:
Datasheet:
62A11-02-120SH
Purchasing and Inquiry
62A11-02-120SH Overview
62A11-02-120SH Features
Series: 62A
5V Supply Voltage
Termination: Cable Leads
6 pins
62A11-02-120SH Applications
There are a lot of Grayhill Inc. 62A11-02-120SH Encoders applications.
  • Speed Synchronization of Multiple Motors in Industries
  • Communications equipment
  • Audio-visual equipment
  • War field flying robot with a using night-vision flying camera
  • Tape drives
  • Encoder for CNC machines
  • Encoder for the electronics industry
  • Robotic Vehicle with Metal Detector
  • Musical instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
62A11-02-120SH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Brass, Tin
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    6
  • Published
    2001
  • Series
    62A
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable Leads
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    5V