  • 62A22-02-P
62A22-02-P
advertisement
Manufacturer No:
62A22-02-P
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-62A22-02-P
Package:
Datasheet:
62A22-02-P
Description:
62A22-02-P datasheet pdf and Encoders product details from Grayhill Inc. stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
62A22-02-P Overview
For encoders to work normally, the minimum operating temperature must not drop below -40°C. There is, however, a maximum operating temperature of 85°C for this electronic part. Encoder voltage is set to 5V by the electrical power system.
62A22-02-P Features
Series: 62A
Termination: PC Pin
62A22-02-P Applications
There are a lot of Grayhill Inc. 62A22-02-P Encoders applications.
  • War field flying robot with a using night-vision flying camera
  • Secret Code Enabled Secure Communication using RF Technology
  • Printers
  • Encoder for the electronics industry
  • Tape drives
  • War- Field -Flying Robot with a Night Vision Flying Camera
  • Musical instrumentation
  • Factory automation equipment
  • Audio-visual equipment
  • Automatic Wireless Health Monitoring System in Hospitals for Patients
Step5Bar-code shipping tag
62A22-02-P
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Brass, Tin
  • Mount
    PCB, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    PCB, Through Hole
  • Published
    1998
  • Series
    62A
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    PC Pin
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Orientation
    User Selectable
  • Number of Functions
    1
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    1/4 Dia Flatted End
  • Output Type
    Quadrature (Incremental)
  • Contact Resistance
    10Ohm
  • Number of Channels
    2
  • Optoelectronic Device Type
    ROTARY POSITION ENCODER
  • Encoder Type
    Optical
  • Detent
    Yes
  • Pulses per Revolution
    16
  • Rotational Life (Cycles Min)
    1M
  • Nominal Supply Voltage (DC)
    5V
  • Width
    12.7mm