  • 61V102MCFCA
61V102MCFCA
advertisement
Manufacturer No:
61V102MCFCA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-61V102MCFCA
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
61V102MCFCA
Description:
1000pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
61V102MCFCA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.354Dia 9.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    400VAC
  • Capacitance
    1000pF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm