  • 61F-G1P-AC120
61F-G1P-AC120
advertisement
Manufacturer No:
61F-G1P-AC120
HK JDW NO:
607-61F-G1P-AC120
Package:
Datasheet:
Description:
CNTRL LIQ LEV 120VAC SOCKETABLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
61F-G1P-AC120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Voltage - Supply
    120VAC
  • Termination Style
    Plug In, 15 Pin (Octal)
  • Output Type
    Relay
  • Cable Length
    1km
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Form
    SPDT (2 Form C)
  • Contact Rating @ Voltage
    5A @ 200VAC
  • Sensitivity
    0 ~ 4kOhm
  • Distance - Control To Sensor (Max)
    1km
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Weight
    1.1lbs 499g
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2002
  • Series
    61F