  • 6173R10KL.3
6173R10KL.3
advertisement
Manufacturer No:
6173R10KL.3
HK JDW NO:
860-6173R10KL.3
Package:
Datasheet:
6173R10KL.3
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
6173R10KL.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Servo Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Series
    6173
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    -400ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    1W
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Actuator Type
    Round
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    Continuous
  • Actuator Length
    0.500 12.70mm