  • 60R030XU
60R030XU
advertisement
Manufacturer No:
60R030XU
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-60R030XU
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
60R030XU
Description:
PTC RESET FUSE 60V 300MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
60R030XU
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 60R030XU.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    POLY-FUSE®, 60R
  • Size / Dimension
    0.291Dia x 0.122 T 7.40mmx3.10mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    2.1Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RESISTANCE RANGE(RMIN-R1MAX)OHM: 0.88-2.1
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Current Rating
    300mA
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Pitch
    5.1mm
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Working Voltage
    60V
  • Lead Spacing
    0.201 5.10mm
  • Max Current Rating
    40A
  • Power Dissipation
    490mW
  • Max Voltage Rating (DC)
    60V
  • Hold Current
    300mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Time to Trip
    3s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    880mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    2.1Ohm
  • Trip Current
    600mA
  • Height
    12.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Thickness
    3.05mm