  • 6.3YXJ470M6.3X11
6.3YXJ470M6.3X11
advertisement
Manufacturer No:
6.3YXJ470M6.3X11
HK JDW NO:
683-6.3YXJ470M6.3X11
Description:
YXJ 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 400mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 10508
Step5Bar-code shipping tag
6.3YXJ470M6.3X11
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXJ
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    400mA
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    220mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    400mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm