  • 6.3YXG2700MEFC10X28
6.3YXG2700MEFC10X28
advertisement
Manufacturer No:
6.3YXG2700MEFC10X28
HK JDW NO:
683-6.3YXG2700MEFC10X28
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXG 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
6.3YXG2700MEFC10X28
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXG
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.3A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    31mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.337A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.91A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    28mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm