  • 6.3TZV1000M10X10.5
6.3TZV1000M10X10.5
advertisement
Manufacturer No:
6.3TZV1000M10X10.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-6.3TZV1000M10X10.5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
TZV 1000μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
6.3TZV1000M10X10.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    1000μF
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    TZV
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%