  • 6.3MS5100MEFC6.3X5
6.3MS5100MEFC6.3X5
advertisement
Manufacturer No:
6.3MS5100MEFC6.3X5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-6.3MS5100MEFC6.3X5
Package:
Radial, Can
Description:
MS5 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 62mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 5819
Step5Bar-code shipping tag
6.3MS5100MEFC6.3X5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MS5
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Voltage - Rated AC
    6.3V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.45Ohm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    62mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    62mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    74.4mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm