  • 5KP26A-E3/51
5KP26A-E3/51
advertisement
Manufacturer No:
5KP26A-E3/51
HK JDW NO:
884-5KP26A-E3/51
Package:
P600, Axial
Datasheet:
5KP26A-E3/51
Step5Bar-code shipping tag
5KP26A-E3/51
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Number of Pins
    600
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Operating Supply Voltage
    26V
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    2μA
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    42.1V
  • Clamping Voltage
    42.1V
  • Peak Pulse Current
    119A
  • Reverse Standoff Voltage
    26V
  • Max Surge Current
    600A
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    28.9V
  • Reverse Breakdown Voltage
    28.9V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W