  • 5CSXFC5D6F31C7N
5CSXFC5D6F31C7N
advertisement
Manufacturer No:
5CSXFC5D6F31C7N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5CSXFC5D6F31C7N
Package:
896-BGA
Datasheet:
5CSXFC5D6F31C7N
Description:
896 Terminations0°C~85°C TJ 5CSXFC5 System On ChipCyclone? V SX Series MCU - 181, FPGA - 288 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).Assigned with the package 896-BGA, this system on a chip comes from the manufacturer.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides users with reliable performance.When it comes to internal architecture, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.A system on chip SoC of this type belongs to the Cyclone? V SX series.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~85°C TJ on average.In addition, this SoC security combines FPGA - 85K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.As a whole, this SoC part is comprised of MCU - 181, FPGA - 288 inputs and outputs.It is advised to utilize a 1.1V power supply.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 1.13V.In order to run it, it must be fed by at least 1.07V of power.FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured to serve different design needs.The system on a chip uses 896 terminations in total.There is no doubt that this system on a chip is outstanding, just as other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do.A SoC chip like this can have 288 outputs.A power supply of 1.11.2/3.32.5V is required.This SoC chip is equipped with 288 inputs for the user to choose from.In logic system on chips, there are 85000 logic cells.Searching 5CSXFC5 will bring up system on chips with similar specs and purposes.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
5CSXFC5D6F31C7N System On Chip (SoC) applications.
  • Servo drive control module
  • ARM Cortex M4 microcontroller
  • ARM support modules
  • Healthcare
  • Sports
  • Central alarm system
  • Microcontroller
  • Central inverter
  • AC-input BLDC motor drive
  • System-on-chip (SoC)
Step5Bar-code shipping tag
5CSXFC5D6F31C7N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    896-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2018
  • Series
    Cyclone® V SX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5CSXFC5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Number of Outputs
    288
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 181, FPGA - 288
  • Speed
    800MHz
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
    288
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 85K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    85000
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm