  • 5CSXFC5C6U23C8N
5CSXFC5C6U23C8N
advertisement
Manufacturer No:
5CSXFC5C6U23C8N
HK JDW NO:
386-5CSXFC5C6U23C8N
Package:
672-FBGA
Datasheet:
5CSXFC5C6U23C8N
Description:
672 Terminations0°C~85°C TJ 5CSXFC5 System On ChipCyclone? V SX Series MCU - 181, FPGA - 145 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC is built.It has been assigned a package 672-FBGA by its manufacturer for this system on a chip.As this SoC chip has 64KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.Featured system on chip SoCs of the Cyclone? V SX series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be 0°C~85°C TJ.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines FPGA - 85K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.As a whole, this SoC part includes MCU - 181, FPGA - 145 I/Os.A power supply with a 1.1V rating is recommended.In the SoCs wireless, voltages above 1.13V are considered unsafe.Power supplies of at least 1.07V are required.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.There are 672 terminations in total and that really benefits system on a chip.This system on a chip is just as capable as any other high-quality Field Programmable Gate Arrays.This SoC chip is capable of having 145 outputs, which is convenient.There is 1.11.2/3.32.5V power supply required for system on chip.A SoC chip with 145 inputs is available to the user.There are 85000 logic cells in the logic system on chips.It is possible to find system on chips that are similar in specs and purpose by searching for 5CSXFC5.
There are a lot of Intel
5CSXFC5C6U23C8N System On Chip (SoC) applications.
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
  • Published Paper
  • Digital Signal Processing
  • PC peripherals
  • CNC control
  • Industrial robot
  • Robotics
  • Keywords
  • Industrial
  • String inverter
Step5Bar-code shipping tag
5CSXFC5C6U23C8N
  • Package / Case
    672-FBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Number of Terminations
    672
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    5CSXFC5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    145
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 181, FPGA - 145
  • Speed
    600MHz
  • Number of Inputs
    145
  • Primary Attributes
    FPGA - 85K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    85000
  • Height Seated (Max)
    1.85mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm