  • 5CSEMA5F31C8N
5CSEMA5F31C8N
advertisement
Manufacturer No:
5CSEMA5F31C8N
HK JDW NO:
386-5CSEMA5F31C8N
Package:
896-BGA
Datasheet:
5CSEMA5F31C8N
Description:
896 Terminations0°C~85°C TJ 5CSEMA5 System On ChipCyclone? V SE Series MCU - 181, FPGA - 288 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor.This system on a chip is packaged as 896-BGA by the manufacturer.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 64KB RAM.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.It is a member of the Cyclone? V SE series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be 0°C~85°C TJ.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 85K Logic Elements.Tray package houses this SoC system on a chip.This SoC part contains a total of MCU - 181, FPGA - 288 I/Os in total.Use a power supply with a voltage of 1.1V if possible.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 1.13V.If it has at least a 1.07V volt power supply, it can work fine.The configuration of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be adapted to meet the needs of different design projects.The system on a chip uses 896 terminations in total.This system on a chip is just as capable as any other high-quality Field Programmable Gate Arrays.You can have 288 user outputs for this SoC chip.As far as power supplies are concerned, system on chip requires 1.11.2/3.32.5V.There are 288 inputs available on the SoC chip.The logic SoC features 85000 logic cells.5CSEMA5 can help you find system on chips with similar specs and purposes.
There are a lot of Intel
5CSEMA5F31C8N System On Chip (SoC) applications.
  • Temperature
  • Industrial automation devices
  • Fitness
  • CNC control
  • String inverter
  • Automotive gateway
  • Multiprocessor system-on-chips (MPSoCs)
  • Networked sensors
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • Test and Measurement
Step5Bar-code shipping tag
5CSEMA5F31C8N
  • Package / Case
    896-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
    Cyclone® V SE
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    896
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5CSEMA5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Number of Outputs
    288
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 181, FPGA - 288
  • Speed
    600MHz
  • Number of Inputs
    288
  • Primary Attributes
    FPGA - 85K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    85000
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm