  • 5CSEMA5F31A7N
5CSEMA5F31A7N
advertisement
Manufacturer No:
5CSEMA5F31A7N
HK JDW NO:
386-5CSEMA5F31A7N
Package:
896-BGA
Datasheet:
5CSEMA5F31A7N
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) is built into this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 896-BGA package as per the manufacturer's specifications.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides users with reliable performance.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.Automotive, AEC-Q100, Cyclone? V SE is the series in which this system on chip SoC falls under.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~125°C TJ when it is operating normally.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines FPGA - 85K Logic Elements.Tray package houses this SoC system on a chip.In total, this SoC part has MCU - 181, FPGA - 288 I/Os.A 1.1V power supply is recommended.For the SoCs wireless, a voltage higher than 1.13V is considered unsafe.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 1.07V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.system on a chip benefits from 896 terminations.Similar to other high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is also endowed with a remarkable system on a chip capability.A SoC chip like this can have 288 outputs.System on chip requires 1.11.2/3.32.5V power supplies.The SoC chip offers 288 inputs.Logic system on chips features 85000 logic cells.5CSEMA5 will give you system on chips with similar specifications and purposes.
There are a lot of Intel
5CSEMA5F31A7N System On Chip (SoC) applications.
  • ARM
  • ARM support modules
  • sequence controllers
  • Personal Computers
  • Industrial AC-DC
  • Keywords
  • Microprocessors
  • Level
  • Published Paper
  • RISC-V
Step5Bar-code shipping tag
5CSEMA5F31A7N
  • Package / Case
    896-BGA
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, Cyclone® V SE
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    896
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5CSEMA5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Number of Outputs
    288
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 181, FPGA - 288
  • Speed
    700MHz
  • Number of Inputs
    288
  • Primary Attributes
    FPGA - 85K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    85000
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm