  • 5CSEMA4U23I7N
5CSEMA4U23I7N
advertisement
Manufacturer No:
5CSEMA4U23I7N
HK JDW NO:
386-5CSEMA4U23I7N
Package:
672-FBGA
Datasheet:
5CSEMA4U23I7N
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) is built into this SoC.Manufacturer assigns package 672-FBGA to this system on a chip.This SoC chip is equipped with 64KB RAM and guarantees reliable performance to the user.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.Cyclone? V SE is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 40K Logic Elements.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part includes MCU - 181, FPGA - 145 I/Os.It is recommended to use a 1.1V power supply.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 1.13V because it is considered unsafe for the application.As long as it receives a power supply that is at least 1.07V, it should be able to function.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.A system on a chip benefits from having 672 terminations.The system on a chip capability is outstanding just like it is for other high-quality Field Programmable Gate Arrays.It is possible to use this SoC chip with 145 outputs.System on chip requires 1.11.2/3.32.5V power supplies.A SoC chip with 145 inputs is available to the user.There are 40000 logic cells in the logic system on chips.Search 5CSEMA4 for system on chips with similar specs and purposes.
There are a lot of Intel
5CSEMA4U23I7N System On Chip (SoC) applications.
  • Networked Media Encode/Decode
  • RISC-V
  • Apple smart watch
  • Industrial transport
  • Measurement tools
  • Central inverter
  • Communication network-on-Chip (cNoC)
  • Mouse
  • Medical
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
5CSEMA4U23I7N
  • Package / Case
    672-FBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Number of Terminations
    672
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5CSEMA4
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    145
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 181, FPGA - 145
  • Speed
    800MHz
  • Number of Inputs
    145
  • Primary Attributes
    FPGA - 40K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    40000
  • Height Seated (Max)
    1.85mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm