  • 5CSEMA2U23C8N
5CSEMA2U23C8N
advertisement
Manufacturer No:
5CSEMA2U23C8N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5CSEMA2U23C8N
Package:
672-FBGA
Datasheet:
5CSEMA2U23C8N
Description:
672 Terminations0°C~85°C TJ System On ChipCyclone? V SE Series MCU - 181, FPGA - 145 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) is built into this SoC.Manufacturer assigns package 672-FBGA to this system on a chip.The 64KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.Cyclone? V SE is the series number of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~85°C TJ when it is operating normally.In addition, this SoC security combines FPGA - 25K Logic Elements.Tray package houses this SoC system on a chip.MCU - 181, FPGA - 145 I/Os are included in this SoC part.A 1.1V power supply should be used.In the SoCs wireless, high voltages above 1.13V are considered dangerous and should not be used.Power supply should be at least 1.07V.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.There are 672 terminations in total and that really benefits system on a chip.Just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do, it is of outstanding system on a chip capability.It is possible to use this SoC chip with 145 outputs.In order to operate system on chip, you will need 1.11.2/3.32.5V power supplies.This SoC chip has a total of 145 inputs that can be used.System on chips of logic are comprised of 25000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
5CSEMA2U23C8N System On Chip (SoC) applications.
  • Robotics
  • Special Issue Information
  • Apple smart watch
  • Mobile market
  • String inverter
  • High-end PLC
  • Automated sorting equipment
  • Temperature
  • Microcontroller based SoC ( RISC-V, ARM)
  • RISC-V
Step5Bar-code shipping tag
5CSEMA2U23C8N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    672-FBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2018
  • Series
    Cyclone® V SE
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    145
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 181, FPGA - 145
  • Speed
    600MHz
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
    145
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 25K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    25000
  • Height Seated (Max)
    1.85mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm