  • 5CSEBA4U23C8SN
5CSEBA4U23C8SN
advertisement
Manufacturer No:
5CSEBA4U23C8SN
HK JDW NO:
386-5CSEBA4U23C8SN
Package:
672-FBGA
Datasheet:
5CSEBA4U23C8SN
Description:
672 Terminations0°C~85°C TJ System On ChipCyclone? V SE Series MCU - 181, FPGA - 145 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Single ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Single ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is used to build this SoC.Its package is 672-FBGA.The 64KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.Cyclone? V SE is the series name of this system on chip SoC.For this SoC meaning, the average operating temperature should be 0°C~85°C TJ.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 40K Logic Elements.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.MCU - 181, FPGA - 145 I/Os in total are included in this SoC part.A 1.1V power supply is recommended.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 1.13V.It can feed on a power supply of at least 1.07V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.As a result, there are 672 terminations in total, which does really benefit system on a chip.This system on a chip is just as capable as any other high-quality Field Programmable Gate Arrays.You can have 145 user outputs for this SoC chip.There is 1.11.2/3.32.5V power supply required for system on chip.There are 145 inputs available on the SoC chip.The logic system on chips contain 40000 logic cells.
Single ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
There are a lot of Intel
5CSEBA4U23C8SN System On Chip (SoC) applications.
  • Industrial robot
  • Smartphone accessories
  • POS Terminals
  • DC-input BLDC motor drive
  • AC-input BLDC motor drive
  • Industrial sectors
  • Industrial Pressure
  • Multiprocessor system-on-chips (MPSoCs)
  • Cyberphysical system-on-chip
  • Self-aware system-on-chip (SoC)
Step5Bar-code shipping tag
5CSEBA4U23C8SN
  • Package / Case
    672-FBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Number of Terminations
    672
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    145
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 181, FPGA - 145
  • Speed
    600MHz
  • Core Processor
    Single ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Number of Inputs
    145
  • Height Seated (Max)
    1.85mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm