  • 5CSEBA2U23A7N
5CSEBA2U23A7N
advertisement
Manufacturer No:
5CSEBA2U23A7N
HK JDW NO:
386-5CSEBA2U23A7N
Package:
672-FBGA
Datasheet:
5CSEBA2U23A7N
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) are used in the construction of this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 672-FBGA.As this SoC chip has 64KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.Automotive, AEC-Q100, Cyclone? V SE is the series in which this system on chip SoC falls under.For this SoC meaning, the average operating temperature should be -40°C~125°C TJ.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 25K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of MCU - 181, FPGA - 145 I/Os.A 1.1V power supply is recommended.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 1.13V.It can feed on a power supply of at least 1.07V.The configuration of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be adapted to meet the needs of different design projects.A system on a chip benefits from having 672 terminations.Just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do, it is of outstanding system on a chip capability.A SoC chip like this can have 145 outputs.In order to use system on chip, you will need a power supply of 1.11.2/3.32.5V.Inputs are available on the SoC chip in the number of 145.25000 logic cells are included in logic system on chips.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
5CSEBA2U23A7N System On Chip (SoC) applications.
  • Mobile market
  • Central inverter
  • Defense
  • Central alarm system
  • AC-input BLDC motor drive
  • Robotics
  • Industrial
  • Remote control
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Measurement testers
Step5Bar-code shipping tag
5CSEBA2U23A7N
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    672-FBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, Cyclone® V SE
  • Number of Terminations
    672
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    145
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 181, FPGA - 145
  • Speed
    700MHz
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Number of Inputs
    145
  • Height Seated (Max)
    1.85mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm