  • 5CSEBA2U19C6N
5CSEBA2U19C6N
advertisement
Manufacturer No:
5CSEBA2U19C6N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5CSEBA2U19C6N
Package:
484-FBGA
Datasheet:
5CSEBA2U19C6N
Description:
484 Terminations0°C~85°C TJ 5CSEBA2 System On ChipCyclone? V SE Series MCU - 151, FPGA - 66 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC has been developed.There is a 484-FBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 64KB RAM.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.The Cyclone? V SE series contains this system on chip SoC.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be 0°C~85°C TJ.This SoC security combines FPGA - 25K Logic Elements, an important feature to keep in mind.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.MCU - 151, FPGA - 66 I/Os in total are included in this SoC part.For safe operation, it is advisable to utilize a power supply with 1.1V voltage.In the SoCs wireless, high voltages above 1.13V are considered dangerous and should not be used.In order to run it, it must be fed by at least 1.07V of power.FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured to serve different design needs.As a result, there are 484 terminations in total, which does really benefit system on a chip.In the same way that other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do, it is also capable of providing outstanding performance.The SoC chip that comes with this module can be configured to have 66 outputs.In order to operate system on chip, you will need 1.11.2/3.32.5V power supplies.Inputs are available on the SoC chip in the number of 66.The logic SoC features 25000 logic cells.By searching 5CSEBA2, you will find system on chips with similar specs and purposes.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
5CSEBA2U19C6N System On Chip (SoC) applications.
  • Vending machines
  • Test and Measurement
  • Measurement testers
  • Personal Computers
  • Healthcare
  • PC peripherals
  • Mouse
  • sequence controllers
  • Digital Signal Processing
  • Fitness
Step5Bar-code shipping tag
5CSEBA2U19C6N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    484-FBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2018
  • Series
    Cyclone® V SE
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5CSEBA2
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Number of Outputs
    66
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 151, FPGA - 66
  • Speed
    925MHz
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
    66
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 25K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    25000
  • Height Seated (Max)
    1.9mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm