  • 5ASXMB5G4F40C5N
5ASXMB5G4F40C5N
advertisement
Manufacturer No:
5ASXMB5G4F40C5N
HK JDW NO:
386-5ASXMB5G4F40C5N
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5ASXMB5G4F40C5N
Description:
0°C~85°C TJ 5ASXMB5 System On ChipArria V SX Series MCU - 208, FPGA - 540 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is used to build this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 1517-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.The 64KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.The system on a chip is part of the series Arria V SX.The average operating temps for this SoC meaning should be 0°C~85°C TJ.Taking note of the fact that this SoC security combines FPGA - 462K Logic Elements is important.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part is comprised of MCU - 208, FPGA - 540 inputs and outputs.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 1.1V.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 1.13V.As a minimum, the power supply of the SoC system on a chip needs to be 1.07V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.It is possible to find system on chips that are similar in specs and purpose by searching for 5ASXMB5.There is 622MHz clock frequency that is used in this SoC.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 622MHz
There are a lot of Intel
5ASXMB5G4F40C5N System On Chip (SoC) applications.
  • Special Issue Information
  • Flow Sensors
  • Special Issue Editors
  • Sports
  • ARM support modules
  • Print Special Issue Flyer
  • ARM processors
  • Industrial sectors
  • System-on-chip (SoC)
  • Self-aware system-on-chip (SoC)
Step5Bar-code shipping tag
5ASXMB5G4F40C5N
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5ASXMB5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 208, FPGA - 540
  • Speed
    800MHz
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Primary Attributes
    FPGA - 462K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm