  • 5ASXMB5G4F40C4N
5ASXMB5G4F40C4N
advertisement
Manufacturer No:
5ASXMB5G4F40C4N
HK JDW NO:
386-5ASXMB5G4F40C4N
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5ASXMB5G4F40C4N
Description:
0°C~85°C TJ 5ASXMB5 System On ChipArria V SX Series MCU - 208, FPGA - 540 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 1517-BBGA, FCBGA by the manufacturer.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides users with reliable performance.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.Featured system on chip SoCs of the Arria V SX series.Temperatures should be 0°C~85°C TJ on average for this SoC meaning.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 462K Logic Elements together.Tray package houses this SoC system on a chip.In total, this SoC part has MCU - 208, FPGA - 540 I/Os.For safe operation, it is advisable to utilize a power supply with 1.1V voltage.There are voltages higher than 1.13V that should be avoided when using the SoCs wireless.Power supplies of at least 1.07V are required.The configuration of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be adapted to meet the needs of different design projects.Search 5ASXMB5 for system on chips with similar specs and purposes.There is 670MHz clock frequency that is used in this SoC.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 670MHz
There are a lot of Intel
5ASXMB5G4F40C4N System On Chip (SoC) applications.
  • Medical Pressure
  • Remote control
  • Industrial automation devices
  • Mouse
  • Microcontroller
  • Level
  • Mobile computing
  • USB hard disk enclosure
  • Medical
  • Smart appliances
Step5Bar-code shipping tag
5ASXMB5G4F40C4N
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5ASXMB5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 208, FPGA - 540
  • Speed
    925MHz
  • Clock Frequency
    670MHz
  • Primary Attributes
    FPGA - 462K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm