  • 5ASXFB5H4F40I5N
5ASXFB5H4F40I5N
advertisement
Manufacturer No:
5ASXFB5H4F40I5N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5ASXFB5H4F40I5N
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5ASXFB5H4F40I5N
Description:
-40°C~100°C TJ 5ASXFB5 System On Chip Arria V SX Series MCU - 208, FPGA - 540 I/O 1.1V
Quantity:
In Stock : 17472
Step5Bar-code shipping tag
5ASXFB5H4F40I5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V SX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5ASXFB5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 208, FPGA - 540
  • Speed
    800MHz
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 462K Logic Elements
  • Length
    40mm
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Width
    40mm