  • 5ASXFB5G4F35C5N
5ASXFB5G4F35C5N
advertisement
Manufacturer No:
5ASXFB5G4F35C5N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5ASXFB5G4F35C5N
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5ASXFB5G4F35C5N
Description:
0°C~85°C TJ 5ASXFB5 System On ChipArria V SX Series MCU - 208, FPGA - 385 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 1152-BBGA, FCBGA by the manufacturer.A 64KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.The system on a chip is part of the series Arria V SX.For this SoC meaning, the average operating temperature should be 0°C~85°C TJ.This SoC security combines FPGA - 462K Logic Elements, an important feature to keep in mind.Tray package houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part includes MCU - 208, FPGA - 385 I/Os.A 1.1V power supply is recommended.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 1.13V.At least 1.07V can be supplied as a power source.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.In addition, it boasts impressive system on a chipming capabilities, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.This SoC chip is capable of having 350 outputs, which is convenient.In order to use system on chip, you will need a power supply of 1.11.2/3.32.5V.The SoC chip is equipped with 350 inputs.420000 logic cells are included in logic system on chips.Searching 5ASXFB5 will yield system on chips with similar specs and purposes.In this SoC, the clock frequency is set to 622MHz.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 622MHz
There are a lot of Intel
5ASXFB5G4F35C5N System On Chip (SoC) applications.
  • Microprocessors
  • Automotive
  • CNC control
  • RISC-V
  • Robotics
  • Special Issue Information
  • Healthcare
  • Cyber security for critical applications in the aerospace
  • Industrial automation devices
  • Apple smart watch
Step5Bar-code shipping tag
5ASXFB5G4F35C5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V SX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5ASXFB5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    350
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 208, FPGA - 385
  • Speed
    800MHz
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
    350
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 462K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    420000
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm