  • 5ASXBB5D4F31C6N
5ASXBB5D4F31C6N
advertisement
Manufacturer No:
5ASXBB5D4F31C6N
HK JDW NO:
386-5ASXBB5D4F31C6N
Package:
896-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5ASXBB5D4F31C6N
Description:
896 Terminations0°C~85°C TJ 5ASXBB5 System On ChipArria V SX Series MCU - 208, FPGA - 250 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) is built into this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 896-BBGA, FCBGA package.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 64KB RAM.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.Arria V SX is the series in which this system on chip SoC falls under.It is recommended that this SoC meaning be operated at 0°C~85°C TJ on an average.This SoC security combines FPGA - 462K Logic Elements and that is something to note.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.MCU - 208, FPGA - 250 I/Os in total are included in this SoC part.Ideally, a power supply with a voltage of 1.1V should be used.In the SoCs wireless, high voltages above 1.13V are considered dangerous and should not be used.Power supplies of at least 1.07V are required.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.In total, there are 896 terminations, so system on a chip is really aided by this.A search for 5ASXBB5 will result in system on chips that have similar specs and purposes.SoCs with 500MHz clock frequencies are used in this design.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 500MHz
There are a lot of Intel
5ASXBB5D4F31C6N System On Chip (SoC) applications.
  • Avionics
  • POS Terminals
  • Smart appliances
  • Central alarm system
  • sequence controllers
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • Automotive
  • Mouse
  • Vending machines
  • Deep learning hardware
Step5Bar-code shipping tag
5ASXBB5D4F31C6N
  • Package / Case
    896-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    5ASXBB5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 208, FPGA - 250
  • Speed
    700MHz
  • Clock Frequency
    500MHz
  • Primary Attributes
    FPGA - 462K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm