  • 5ASXBB3D4F40C6N
5ASXBB3D4F40C6N
advertisement
Manufacturer No:
5ASXBB3D4F40C6N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5ASXBB3D4F40C6N
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5ASXBB3D4F40C6N
Description:
0°C~85°C TJ 5ASXBB3 System On ChipArria V SX Series MCU - 208, FPGA - 540 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 1517-BBGA, FCBGA package.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 64KB RAM.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.The system on a chip is part of the series Arria V SX.For this SoC meaning, the average operating temperature should be 0°C~85°C TJ.This SoC security combines FPGA - 350K Logic Elements and that is something to note.It comes in a state-of-the-art Tray package.MCU - 208, FPGA - 540 I/Os are available in this SoC part.Ideally, a power supply with a voltage of 1.1V should be used.In the SoCs wireless, voltages above 1.13V are considered unsafe.As a minimum, the power supply of the SoC system on a chip needs to be 1.07V.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.Searching 5ASXBB3 will yield system on chips with similar specs and purposes.It operates at a clock frequency of 500MHz.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 500MHz
There are a lot of Intel
5ASXBB3D4F40C6N System On Chip (SoC) applications.
  • Microprocessors
  • Remote control
  • Keywords
  • Wireless networking
  • Embedded systems
  • Digital Signal Processing
  • Medical
  • Networked sensors
  • Flow Sensors
  • Networked sensors
Step5Bar-code shipping tag
5ASXBB3D4F40C6N
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V SX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5ASXBB3
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 208, FPGA - 540
  • Speed
    700MHz
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Clock Frequency
    500MHz
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 350K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm